Başarılı Bir YouTuber Olmak İçin 5 İpucu

Başarılı Bir YouTuber Olmak İçin 5 İpucu

YouTube'da influencer olmak, günümüzün en popüler kariyer seçimlerinden biridir. Ancak, girilmesi kolay bir sektörden başka bir şey değildir. İzleyici elde etme açısından çeşitli zorluklarla dolu, son derece rekabetçi, doymuş bir ortam. İzleyici, kişinin YouTube kanalından para kazanması için çok önemlidir. Her şeye rağmen, video paylaşım platformunda başarıya ulaşan ve bu başarıyı kazançlı ve büyüyen bir kariyere dönüştüren pek çok parlak örnek var.

YouTube içerik oluşturucularının başarısı, geleneksel pazarlamanın gidişatını ve şirketlerin müşterilerine medya aracılığıyla potansiyel olarak nasıl ulaşabileceğini değiştirdi. Etkileyici pazarlamanın üstel büyümesi, kendi para kazanılan kanalınız için sosyal şöhret kazanmak istiyorsanız çok alakalı bir rüya yarattı. Video platformu bildiğimiz görsel medyayı değiştirdi, özellikle de seslerini (ve ürünlerini) tüketici tabanlarıyla paylaşmak isteyen birçok şirketin pazarlama katına girdi. Kısacası, pazarlama endüstrisinde, özellikle influencer pazarlamada çok para var. Dolayısıyla, YouTube video içeriği oluşturmak için önemli miktarlarda para almanın cazibesi oldukça açık.

YouTube'da güç olmak ve güçlü bir kanal oluşturmak isteyen birçok kişiden biriyseniz, süreci başlatırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var.


# 1. İlk önce, neye ulaşmak istediğinizi düşünün ...

Eski bir deyişe göre, koşmadan önce yürümek zorundasın. Ya da daha zekice düşün, daha zor değil. Her ikisi de ilk adıma geldiğinde geçerlidir. Herhangi bir şey yapmadan önce, YouTube'da varlık oluşturmaktan ne elde etmeyi umduğunuzu anlamanız gerekir. Bu, ne tür video içeriği oluşturmak istediğinize karar vermenize ve bu içerik için doğru kitleyi tanımlamanıza yardımcı olacaktır. İçeriğiniz için somut bir yön ve niyet belirlemek, yer imlerine eklemek, abone olmak ve arkadaşları ve ağlarıyla paylaşmak isteyecek bir kitle oluşturmanın temelini oluşturacaktır. Hedef kitleniz için hem yararlı hem de eğlenceli olan içeriği vurgulamak, izleyicinizi artırır ve takipçileriniz sizi güvenilir bir bilgi ve eğitim kaynağı olarak görmeye başlar.

# 2. … Daha sonra kanalınızın hedeflerini ve içeriğini geliştirin.
İçeriğinizi geliştirmek, sürecin en eğlenceli kısmıdır. Ama aynı zamanda başlı başına bir iştir. Markanızın ve kanalınızın sesini tanımlamak kolay bir iş değildir. Sesinizi belirledikten sonra, içeriğinizin onunla uyumlu olmasını sağlamalısınız. Kanalınızı geliştirmenin en kolay (ve tartışmasız en iyi) yolu sadece kendiniz olmaktır. Ama işte püf noktası. Ya içeriğiniz bilgilendirici ve ilgi çekici ise, ancak Mississippi'nin bu yakasındaki en ilginç kişilik siz değilseniz? Bu sizin için geçerliyse, videolarınıza biraz moral eklemekte ve kamerada kişiliğinizi canlandırmakta yanlış bir şey yoktur. Sadece "moral" ile iğrenç olmak arasında ince bir çizgi olduğunu unutmayın.

Tamam, şimdi kamera karşısında kendinizi rahat hissedeceksiniz, bu yüzden kanalınızda ne tür içerik yayınlayacağınıza karar vermenin zamanı geldi. Nasıl yapılır videoları, komedi skeçleri, ürün incelemeleri, kutudan çıkarma videoları. Bunlar, YouTube'daki popüler içerik stilleridir, ancak içeriğinizin konusunu belirleme konusunda olasılıklar gerçekten sonsuzdur. Ancak konunuz seçildikten sonra, markanızın sesini ve kişiliğini kullanarak videolarınızı nasıl benzersiz hale getirebileceğinizi görmek için içerik stilini analiz edin.

Nişinize ve içeriğinize bağlı olarak, sektörünüzdeki trend konuları ele almak için kendinize biraz esneklik vermek isteyebilirsiniz. Büyük bir haber çıkarsa ve benzer kanallara sahip diğer içerik oluşturucuların bunun hakkında konuştuğunu bilirseniz dalgayı atlamaktan çekinmeyin. Alakalı kalmak önemlidir. Başkalarıyla aynı konuları işlerken bile, sohbete değerli girdiler eklemek için doğal bir fırsat vardır.

# 3: Tutarlılık anahtardır!
Bu faktörün önemi fazla vurgulanamaz. Son raporlar, haftada birden fazla gönderi yapan YouTube kanallarının, daha az sıklıkta paylaşım yapan kanallardan çok daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Ayrıca çok daha fazla önerilen görünümler alıyorlar. Veriler yalan söylemez. Genellikle paylaşım yapan kanallar, izleyicileriyle daha derin bir düzeyde etkileşim kurmakla kalmaz, aynı zamanda YouTube'da çok daha fazla görünürlük ve izlenme elde ederler. İçerik oluşturucuların haftada üç veya daha fazla YouTube'a gönderi göndermesi önerilir. Bu, özellikle yeni başlıyorsanız ve bir kitle oluşturmaya çalışıyorsanız çok önemlidir. Haftada birden fazla gönderi içeren sağlam bir içerik temposu, algoritmayı harekete geçirerek kanalınızdaki görüntülemeyi hızla artırabilir.

Başlangıçta uygulanabilir konularda bol miktarda içerik oluşturmak, kanalınızın algoritmada iyi performans göstermesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, temelde izleyicilere bir videodan diğerine eşlik edecek, izlenme sürenizi artıracak ve izleyicilerinizin abone olmaları için teşvik sağlayacak bir içerik kitaplığı oluşturur.