Etkileyici Pazarlama Stratejisi Nasıl Yapılır?

Etkileyici Pazarlama Stratejisi Nasıl Yapılır?

Etkileyici pazarlamanın bugünlerde çok büyük olduğu ve markaların %70'inden fazlasının geçen yıl pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak bot kullandığı gerçeği hakkında hiç şüphe yok. Bu markaların çoğu başarıya ulaştı - ve gerçekten de etkileyici pazarlama, harekete geçmek için çabalayan yeni girişimciler için ve hatta halihazırda kurulmuş olan ve belirli kitlelere ulaşmak için yeni yollar arayan işletmeler için etkili bir araç olabilir.

Etkileyenlerin belirli bir alanda çok fazla güvenilirliği ve yetkisi vardır ve bu amaçla, markaya uygun bir ürün pazarlamayı düşünüyorsanız, başvurmak için mükemmel insanlardır. Ancak, bir kişi ne kadar büyükse, tazminat olarak o kadar çok şey beklediğini unutmayın. Amacınız etkileyici bir pazarlama stratejisi izlemekse yapmanız gereken bazı şeylerin dökümünü burada bulabilirsiniz.

Etkileyici pazarlama nedir?
Etkileyici pazarlama, esasen şirketlerin halihazırda sosyal bir varlığı olan insanları ürünleri hakkında konuşmalarını sağlamanın bir yoludur. Aynı zamanda kendi işini kuranlar (genellikle dijital alanda) ve yarattıkları ürünlerin ötesinde kişisel düzeyde liderlik ve otorite göstermeye devam edenler için bir terimdir.

Etkileyici pazarlamacıları, dijital alanda kendilerine bir isim oluşturmuş ve bazen yalnızca sosyal varlıklarıyla tanınan kişilerdir - başka bir deyişle, "Instagram fenomeni" veya "YouTuber" olabilirler.

Fenomenlerin Ortak Özellikleri
Fenomen "olmak" için ne gerekir? Gerçek şu ki, her şekil ve boyutta gelirler. Bununla birlikte, dijital pazarlama alanındaki etkileyiciler hakkında konuştuğumuzda, genellikle dijital alandaki içerik pazarlaması, SEO veya sosyal medya gibi bazı özel uzmanlık alanlarında bilgili büyük isim girişimcilerden bahsediyoruz.

Gary Vaynerchuk ve Rand Fishkin gibi isimlere zaten aşina olabilirsiniz - çünkü kendilerine bir isim vermek için çok çalıştıkları ve halka açık konuşma devresinde kalmaya devam ettikleri, tonlarca yazı yazdıkları ve sürekli olarak yeni girişimcilik arayışları.

Peki bunun gibi insanların ortak noktası nedir? Genellikle oldukça üretkendirler, çok yeteneklidirler ve girişimci bir yetenekleri vardır. Fikirlerini söylemekten, sorumluluk almaktan ve risk almaktan korkmazlar. Ayrıca markalarının bir kısmının kendi isimleri olma eğilimindedirler ve tek bir şirkete bağlı olmadıkları için bu, farklı platformlarda ve projelerde "etkilerini" taşıyabilecekleri anlamına gelir.